عضویت در خبرنامه
پست الکترونیکی:

۱۳۹۳/۱۰/۱۸ - ۵:۵۵

ابراز تأسف سخنگو از اهانت به رئیس جمهوری

 
0   0   0 نظر

به گزارش دیلی خبر ایران، پاسخ به منتقدان طرح موضوع مراجعه به آرای عمومی از سوی رئیس جمهوری، واکنش به پیگیری ادعای برداشت 1/4 میلیارد دلاری از طرف برخی نمایندگان، تأکید بر امکان اداره کشور با وجود کاهش درآمدهای نفتی، اعلام مصوبات دولت درباره پرداخت معوقات فرهنگیان و اختصاص 17 میلیارد تومان برای جبران خسارات حوادث غیر مترقبه در استان‌های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی و استان زنجان از جمله موضوعاتی بود که در نشست روز گذشته سخنگوی دولت با خبرنگاران مطرح شد.
 محمدباقر نوبخت که در این جلسه از معصومه ابتکار و شهیندخت مولاوردی برای پاسخگویی به سؤالات حوزه محیط زیست و مباحث مرتبط با زنان جامعه دعوت کرده بود خود با سؤالات متعددی درباره اظهارات اخیر رئیس جمهوری مبنی بر امکان مراجعه به آرای عمومی و برگزاری رفراندوم مواجه شد.
وی ابتدا با طرح این پرسش که چرا باید عده‌ای در مواجهه با این بحث تا این حد ابراز نگرانی کنند و در واکنش‌های خود از حدود ادب و نزاکت نسبت به یک مقام عالی و منتخب مردم خارج شوند، به اصول قانون اساسی درباره امکان اجرای همه پرسی اشاره کرد و گفت: مطابق اصل ششم قانون اساسی مسأله همه پرسی به عنوان یکی از روش‌های رجوع به آرا و افکار مردم تعیین شده است. وی همچنین با قرائت اصل 59 قانون اساسی، افزود: مطابق این اصل در مسائل بسیار مهم اقتصادی و سیاسی و اجتماعی و فرهنگی با جلب دو سوم آرای نمایندگان مردم و تأیید آنها می‌توان با مراجعه مستقیم به آرای مردم از همه‌پرسی استفاده کرد. سخنگوی دولت در ادامه به اصل 177 قانون اساسی اشاره و اظهار کرد: در موارد ضروری برای اصلاح قانون اساسی، رهبر معظم انقلاب پس از مشورت مجمع تشخیص مصلحت نظام حکمی را به رئیس جمهوری پیشنهاد می‌کند که می‌تواند از طریق مراجعه به آرای عمومی و تصویب اکثریت شرکت‌کنندگان در همه پرسی تعیین تکلیف شود.
نوبخت سپس اساس دفاع خود از اظهارات اخیر روحانی را بر اصل 113 قانون اساسی که می‌گوید «رئیس جمهوری پس از رهبر معظم انقلاب عالی‌ترین مقام رسمی کشور است و مسئولیت اجرای قانون اساسی و ریاست قوه مجریه را برعهده دارد.» قرار داد و اظهار داشت: آیا اینکه مسئول اجرای قانون اساسی به اصل قانون اساسی مبنی بر استفاده از همه‌پرسی اشاره کند و بگوید خوب است به اقتضا از این اصل استفاده شود و البته مصداقی را تعیین نکند اشکال دارد؟
وی با بیان اینکه طرح مسأله اجرای همه‌پرسی بدون اینکه مصداق آن مشخص باشد خلاف قانونی نیست و این همه ابراز نگرانی آن هم با الفاظی که زیبنده مقام دوم کشور و نظام نیست؛‌ سنجیده و مورد تأیید نخواهد بود، گفت: ممکن است حتی عده‌ای همین حرف‌های من را توهین به خودشان بدانند و من احساس می‌کنم قرار است دولت را در مظان اتهام قرار دهند تا همیشه جنبه تدافعی داشته باشد، در حالی که ما از ابتدا به دنبال حاشیه‌سازی نبودیم و فکر نمی‌کنم در شرایط تحریم‌ها و کاهش قیمت نفت این اقدامات درست باشد.
واکنش به پیگیری ادعای برداشت از صندوق توسعه ملی
سخنگوی دولت همچنین در جواب سؤالی درباره پیگیری ادعای برداشت 1/4 میلیارد دلاری دولت از صندوق توسعه ملی از سوی یکی از نمایندگان مجلس و اینکه این نماینده سخنگوی دولت را متهم به بیان اظهارات کذب و توهین به مجلس کرده است، گفت: من فکر می‌کردم با بیانیه مشترکی که منتشر شد و امضای اعضای کمیسیون و نمایندگان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، مسأله تمام شده باشد. این در حالی است که حتی برخی سایت‌ها عیناً متن دست‌نویس این بیانیه را منتشر کرده‌اند که در تاریخ 26/ 12/ 92 مبلغ 1/4 میلیارد دلار از حساب صندوق که به ریال تبدیل شده است از منابع فروش نفت بوده است.
نوبخت با تأکید بر اینکه در نشست خبری پیشین توضیحات لازم را داده است، گفت: به کسی اهانت نکردم و تصورم این است که عده‌ای قصد ادامه دادن این مطلب را دارند. سخنگوی دولت همچنین با اشاره به اینکه یکی از طرف‌های اصلی موضوع برداشت 1/4 میلیارد دلار صندوق توسعه ملی است که اسناد آن نیز قابل انتشار هستند، گفت: اثری از برداشت 1/4 میلیارد دلار در ترازنامه صندوق توسعه ملی وجود ندارد.
وی تصریح کرد: البته من پاکدامنی و شریف بودن افراد را نفی نمی‌کنم اما احساس می‌کنم عده‌ای می‌خواهند این مسأله را ادامه دهند و ما ترجیح می‌دهیم که سکوت کنیم و در این میدان بازی نکنیم و البته معتقدیم مجلس باید هر مسأله‌ای را که ضرورت دارد پیگیری کند و کارش را بخوبی انجام دهد پس ما اقدام مجلس را تأیید می‌کنیم.
در هر شرایطی کشور را اداره خواهیم کرد
سخنگوی دولت در جلسه دیروز در پاسخ به سؤالاتی درباره کاهش درآمدهای نفتی و برنامه دولت برای مواجه شدن با این مسأله با بیان اینکه پیش‌بینی ما این است که تا پایان سال، 31 هزار میلیارد تومان تحقق نداشته باشیم اما کشور را اداره خواهیم کرد، گفت: البته به طور طبیعی سختی‌هایی وجود خواهد داشت و ما تردیدی نداریم که پشت مسأله کاهش قیمت نفت فقط دلایل اقتصادی وجود ندارد بلکه اغراض و مطامع سیاسی وجود دارد اما ما همان‌طور که در جنگ تحمیلی و در برابر فشارهای نظامی با وجود خسارت‌هایی که به کشورمان وارد شد، به پیروزی رسیدیم در مقابله با حملات اقتصادی نیز به لطف خداوند سربلند خواهیم بود.
وی سپس با تأکید بر تلاش دولت برای کاهش وابستگی بودجه به نفت، توضیح داد: بودجه کل 836 هزار میلیارد تومان است و بودجه عمومی 267 هزار میلیارد تومان که منابع عمومی حدود 224 هزار میلیارد تومان است و درآمدهای ناشی از فروش نفت 71 هزار میلیارد تومان یعنی کمتر از یک سوم که بی‌سابقه بوده است. البته اگر مجلس طرحی مبنی بر کاهش استفاده از منابع درآمدهای نفتی در بودجه داشته باشد ما از آن استقبال می‌کنیم.
سخنگوی دولت در ادامه افزود: در حال حاضر درآمد نفتی تعیین شده در بودجه سال 94، 71 هزار میلیارد تومان است که اگر این بودجه به صفر تبدیل شود ما سعی می‌کنیم بودجه جاری و عمرانی را به اندازه 71 هزار میلیارد تومان کاهش دهیم و تلاش‌مان این است که کمتر از طرح‌های عمرانی کم کنیم. وی در رابطه با ضرورت همکاری دولت و مجلس در بحث بررسی بودجه سال 94 نیز گفت: این تعامل از دو سمت در حال پیگیری است اول اینکه به طور مستقیم همه کارشناسان دولت و نمایندگان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به نمایندگی از دولت در دفاع از لایحه بودجه در کمیسیون‌های مختلف مجلس شرکت می‌کنند تا به صورت رسمی با همفکری و هم‌رأیی بتوانیم نسبت به تصویب بودجه سال 94 اقدام کنیم.
نوبخت ادامه داد: همچنین به تناسب سلسله نشست‌هایی برگزار می‌کنیم که از جمله نمایندگان در دفتر معاون اول جلسه‌ای داشته‌اند و در مورد بودجه بررسی‌های لازم انجام شده است تا نگاه‌ها نزدیکتر شود و بتوانیم قانون کاملی ارائه کنیم.
سخنگوی دولت در پاسخ خبرنگاری که بخشنامه اخیر معاون اول برای اظهارنظر نکردن مخالف مدیران در مجلس و برخوردهای جدی با آنها را استبدادی توصیف کرد، گفت: دولت بر اساس منابعی که داشته است و بررسی‌های انجام شده در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، اعتبارات مربوط به دستگاه‌های مختلف را تخصیص داده است که این نظر در جلسه هیأت وزیران نیز به تصویب رسیده است. بنابر‌این انتظار نداریم که یک عضو از وزارتخانه‌ها یا دستگاه‌های مختلف پس از تصویب اعتبارات مربوط به هر یک از این دستگاه‌ها با مراجعه به نمایندگان مجلس بخواهد تا تغییری در بودجه مربوط به دستگاه متبوع خود ایجاد کند.
وی در ابتدای جلسه نیز به تصمیمات دیروز هیأت دولت بعد از احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و توافقات آن با وزارت آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: در این جلسه مقرر شد در تخصیص سه ماهه چهارم سال‌جاری که از دی ماه آغاز شده است مطالبات معوق برای حق‌التدریسی‌ها، اضافه کاری، سرباز معلم و... به صورت کامل در نظر گرفته شود.
سخنگوی دولت افزود: همچنین مقرر شد تا فرهنگیان بازنشسته از بیمه طلایی مثل شاغلان بهره بگیرند و دانشجویانی که در دانشگاه فرهنگیان شاغل به تحصیل هستند مثل روال جاری متعهد به خدمت باشند و آموزش و پرورش برای تأمین نیروی انسانی خود از آنها بهره بگیرد.
نوبخت از تخصیص 17 میلیارد تومان در جهت جبران خسارت حوادث غیرمترقبه در استان‌های خراسان و زنجان خبر داد و گفت: هفت میلیارد و 800 میلیون تومان برای وزارت جهاد کشاورزی در جهت مبارزه با آفات و تجهیز پایگاه‌هایشان تصویب شد.

ایران
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
CAPTCHA code
کد امنیتی
 
آرشیو اخبار
دیگران می خوانند
 

 
 
کد نمایش اخبار در سایت ها و وبلاگ ها : 

تمامی خدمات ا سایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
کارک - استخدام هزاران فریلنسر ورکفا - دورکاری و برونسپاری طراحی سایت سمایان