۱۳۹۳/۹/۰۹ - ۸:۴۴

فرمانده 'مخالف حمله به ایران' رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل می‌شود

 
0   0   0 نظر

دولت اسرائیل روز شنبه ۲۹ نوامبر اعلام کرد که ژنرال گادی ایزنکوت رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل می‌شود. بیشتر دوره فرماندهی این ژنرال در ارتش به مقابله با جنبش حزب‌الله لبنان گذشته است.

به گزارش دیلی خبر، سرلشگر ایزنکوت ۵۴ ساله که در حال حاضر معاون ستاد کل ارتش اسرائیل است، از ماه فوریه آینده (کمتر از سه ماه دیگر) و با پایان دوره چهارساله ژنرال بنی گانس، جانشین او خواهد شد.

موشه یعلون، وزیر دفاع اسرائیل، آقای ایزنکوت را بهترین گزینه برای مقابله با "چالش‌های امنیتی پیچیده" اسرائیل معرفی کرده و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر هم گفته است که او "از بین گروهی از بهترین ژنرال‌ها" برگزیده شده است.

هرچند روزنامه اسرائیلی هاآرتص گزارش داده است که آقای نتانیاهو با وجود پافشاری وزیر دفاع، معرفی ژنرال ایزنکوت را با هدف یافتن گزینه‌ای دیگر، چند هفته به تعویق انداخته است.

'تیغ بر گلو'

هاآرتص در گزارش خود یادآور شده است که ۴ سال پیش و زمانی که بحث حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران در اسرائیل بالا گرفته بود، آقای ایزنکوت که آن زمان فرماندهی شمال را بر عهده داشت، در نامه‌ای خصوصی به آقای نتانیاهو نوشت که به شدت مخالف حمله به ایران است، چون به عقیده او چنین حمله‌ای، اسرائیل را به جنگی طولانی با ایران و حزب‌الله می‌کشاند و رابطه اسرائیل با آمریکا را خراب می‌کند.

نا بر گزارش‌ها در آن زمان گبی اشکنازی، رئیس وقت ستاد کل ارتش اسرائیل به آقای ایزنکوت هشدار داده بود که نوشتن چنین نامه‌ای در آینده برای او مشکل‌ساز خواهد شد.

دیروز (جمعه، ۲۸ نوامبر) هم در گزارشی تلویزیونی در اسرائیل، موضوع مخالفت ژنرال ایزنکوت با اقدام نظامی علیه ایران دوباره مطرح شد.

در این گزارش به نقل از آقای ایزنکوت گفته شد که او مخالف چنین حمله‌ای است مگر آن که "تیغ روی گلوی اسرائیل باشد."

فرمانده شمال

گادی ایزنکوت فرمانده ارشد نیروهای اسرائیل در مرز شمالی با لبنان و سوریه، خدمت نظامی خود را به عنوان پیاده‌نظام در "تیپ جولانی" آغاز کرد و در سال ۱۹۹۷ به فرماندهی آن رسید.

او در دوران انتفاضه دوم فلسطینی‌ها در فاصله سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ فرماندهی نیروهای نظامی اسرائیل در کرانه باختری را به عهده داشت و در جنگ ۳۳روزه با حزب‌الله لبنان در سال ۲۰۰۶ هم به عنوان فرمانده عملیات حاضر بود.

ژنرال ایزنکوت بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ مشاور ارشد نظامی نخست‌وزیر و ایهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل بود و به گزارش رسانه‌های اسرائیلی در مذاکرات با سوریه در آن زمان نقش مهمی ایفا کرد.

بی بی سی

You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'مخالف%' OR news_title LIKE '%حمله%' OR news_title LIKE '%ایران'%' ' at line 1
SELECT news_id,news_title FROM news WHERE ( news_title LIKE '%فرمانده%' OR news_title LIKE '%'مخالف%' OR news_title LIKE '%حمله%' OR news_title LIKE '%ایران'%' OR news_title LIKE '%رئیس%' OR news_title LIKE '%ستاد%' OR news_title LIKE '%ارتش%' OR news_title LIKE '%اسرائیل%' OR news_title LIKE '%می‌شود%' ) AND news_cat=1 AND news_id!=8603 LIMIT 10