عضویت در خبرنامه
پست الکترونیکی:

۱۳۹۳/۹/۰۶ - ۱۱:۲۷

جزئیات حمله گروه داعش به حسینیه‌ای در سعودی و دستگیری عاملان آن

به دستور گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، چهار شهروند سعودی به روستای کوچکی در استان الاحساء رفتند که الدالوه نام دارد و آرامش شب را با شلیک گلوله به سمت حسینیه این روستا بر هم ریختند؛ حادثه‌ای که به کشته شدن هفت نفر و زخمی شدن هفت نفر دیگر از شیعیان روستا انجامید.
 
0   0   0 نظر

بله گزارش دیلی خبر، چند ساعت از حادثه نگذشته بود که اخبار امنیتی درباره دستگیری مجریان حمله و مجموعه‌های متفرقی از کسانی که در این حمله دست داشتند منتشر شد؛ افرادی که تنها ظرف یک روز در مناطق مختلفی از سعودی دستگیر شدند. مساله‌ای که توان امنیتی در کشور را در رسیدن سریع بر هرکس که بخواهد مردم امن را گرفتار ترس و وحشت کند، نشان می‌دهد. 

بنا بر اعلام وزارت کشور سعودی، شمار کسانی که در این جریان دستگیر شدند، به هفتاد و هفت نفر می‌رسد. اما سه نفر دیگر یک روز پس از حادثه الدالوه، با نیروهای امنیتی در استان الرس درگیر شدند. در پی این درگیری یک افسر و یک سرباز که در نیروهای ویژه فعالیت می‌کردند، کشته شدند. این نیرو اقدام به واکنش سریع به مهاجمان کرد و آن‌ها را کشت. دو تن از مهاجمان سعودی و یکی دیگر قطری بودند.

سازمانی که اقدام به برنامه ریزی و اجرای حادثه الدالوه کرد، در پی سلسله‌ای از عملیات تروریستی داخل سعودی بود. عبدالله آل سرحان که بعدا مشخص شد فرمانده این تشکیلات است، از خارج دستوری دریافت کرد که مکان و زمان عملیات را مشخص می‌کند. 

آل سرحان تصمیم گرفت خود به همراه سه نفر دیگر، دست به این حمله بزنند. او و دو تن دیگر از مهاجمان، از زندان سابق پرونده‌های مرتبط با تروریسم بودند. آن‌ها در این عملیات عادل حرابه شهروند سعودی شیعه از اهالی احساء را متوقف کرده، او را کشتند و جنازه‌اش را سوزاندند و پس از آن از خودرویش برای انجام عملیات استفاده کردند. 

پس از آن این چهار نفر به سمت حسینه روستا پیش رفتند. روبروی حسینیه از خودرو پیاده شدند و به صورت گسترده به سمت آن آتش گشودند. این حادثه به کشته شدن هفت نفر از جمله سه کودک انجامید و هفت نفر دیگر را زخمی کرد. 

مهاجمان در شب حادثه موفق به فرار شدند. اما فرمانده تشکیلات صبح روز بعد در استان شقراء توسط نیروهای امنیتی دستگیر شد. او در حالی که لباس زنانه به تن کرده بود، سعی داشت وارد این استان شود. پس از آن بود که دستگیری زنجیره‌ای مرتبطان با حمله، کسانی که هواداری‌شان از تشکیلات به اثبات رسیده بود و آن‌هایی که اقدام به ایجاد محلی امن برای عاملان کرده بودند، آغاز شد. این دستگیری‌ها در شهرهای الریاض، القصیم، الهفوف، الاحساء و الخُبر صورت گرفت. 

اما آن‌چه که بعدا مشخص شد این بود که برنامه ریزی برای حمله در خارج از سعودی صورت گرفته بود. هدف از آن ایجاد تنش فرقه‌ای بود. از همین رو استان الاحساء در آن پیروان مذاهب مختلف در آرامش زنده می‌کنند و شهوندان شیعه از رابطه بسیار حسنه‌ای با حکومت برخوردارند، انتخاب شد. از این رو نخستین عملیات در روستای الدالواه توسط پیروان داعش صورت گرفت. 

برپایه اسناد کشف شده، این تشکیلات برای دو عملیات دیگر برنامه ریزی کرده بود که هدف از آن‌ها، حمله به دو زندان الطرفیه در القصیم و الحائر در الریاض پایتخت سعودی بود؛ دو زندانی که بیشترین شمار از محکومان پرونده‌های تروریستی و تندروی دینی در آن‌ها نگهداری می‌شوند. 

عجیب نبود که شهروندانی خارجی در این تشکیلات حضور داشتنه باشند. چنین رویدادی قبلا در تشکیلات القاعده دیده می‌شد که نیمه دهه گذشته، ضربات پی در پی متحمل شد. این ضربه‌ها به فروپاشی تشکیلات القاعده در سعودی منتهی شد و این کشور توانست از عملیاتی که برخی شهروندان سعودی و خارجی مرتبط با این تشکیلات قصد انجام آن بودند، دور بماند. 

تشکیلات جدید وابسته به داعش نیز به همین شکل است. یکی از سه نفری که توسط نیروهای امنیتی پس از حادثه الدلواه کشته شدند، تبعه قطر است. همچنین شهروندانی از سوریه، اردن و ترکیه و یکی دیگر که به خاطر در اختیار داشتن اوراق جعلی هنوز تابعیتش مشخص نشده، در فهرست دستگیر شدگان قرار دارند. 

با انتشار نام‌های دستگیر شدگان مشخص شد ۳۲ نفر از آن‌ها از کسانی بودند که پیشتر پس از گذراندن دوره محکومیت خود در پرونده‌های متعلق به تروریسم یا تبلیغ برای خشونت و تندروی دینی، از زندان آزاد شده بودند. 

اما علاوه بر سرعت در دستگیری مرتبطان با حادثه، سن و سال برخی از آن‌ها جلب توجه می‌کند. بیشتر آن‌ها از بیست تا چهل ساله هستند؛ و این نشانگر آن است که نیروهای با تجربه‌ای در ساختن این تشکیلات حضور دارند که می‌خواستند در عملیات خود بر روی برخی جوانان تمرکز کنند؛ کسانی که پیشتر جذب شده بودند.
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
CAPTCHA code
کد امنیتی
 
آرشیو اخبار
دیگران می خوانند
 

 
 
کد نمایش اخبار در سایت ها و وبلاگ ها : 

تمامی خدمات ا سایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
کارک - استخدام هزاران فریلنسر ورکفا - دورکاری و برونسپاری طراحی سایت سمایان