عضویت در خبرنامه
پست الکترونیکی:

۱۳۹۶/۲/۱۴ - ۱۱:۰۵

چند کلمه با رئیس فدراسیون فوتبال درباره تفاوت «خبر» و «مصاحبه»

واکنش رئیس فدراسیون فوتبال به «مصاحبه» مدیر صادرات شرکت جیووا نکاتی دارد که باید به آن توجه شود.
 
0   0   0 نظر

داستان فدراسیون فوتبال و اسپانسر تیم‌های ملی فوتبال هر روز وارد فاز جدیدی می‌شود و تاکنون حل نشده باقی مانده است. فدراسیون فوتبال ایران بدون اینکه قرارداد خود با شرکت جیووا را فسخ کند سراغ آدیداس رفت و اعلام کرد که دیگر از جیووا استفاده نمی‌کند.

خبرگزاری تسنیم روز گذشته «مصاحبه‌ای» با سعید یحیایی مدیر صادرات شرکت جیووا انجام داد که در آن وی از شکایت این شرکت از فدراسیون فوتبال ایران و غرامت 2 میلیون یورویی این فدراسیون صحبت کرد.

همانطور که انتظار می‌رفت این موضوع با واکنش فدراسیون فوتبال مواجه شد. مهدی تاج در حاشیه مراسم تجلیل از خیرین ورزشی‌یار در این باره گفت: ما یک قرارداد قبلی با آدیداس داریم که 48 صفحه است. ما آن را در اختیار مشاور حقوقی فداراسیون قرار دادیم که او اگر «اوکی» بدهد، این قرارداد مبادله می‌شود. در مورد جیووا هم باید بگویم که من نمی‌دانم برخی سایت‌ها خبرهای‌شان را از کجا می‌آوردند. آنها می‌گویند که فدراسیون فوتبال باید 2 میلیون یورو جریمه شود. حالا اگر آنها هم نخواهند جریمه کنند، این‌ها تشویق‌شان می‌کنند که ما جریمه شویم. این ادعا را همه می‌توانند، بکنند. همه دیدند که برای پیراهن‌های جیووا در فوتسال و جام جهانی فوتبال چه اتفاقاتی افتاد. یک سایتی صبح بلند می‌شود و این خبر را می‌زند، البته سایت ایرادی ندارد؛ یک خبرنگار شب خواب می‌بیند و فردا یک خبر می‌زند. شما بنویسید 2 میلیون یورو، 20 میلیون یورو، 200 میلیون یورو؛ رادیو هم این خبرها را می‌خواند. متاسفانه رادیو هم کارش این شده که بیاید تیتر بعضی از این‌هایی که بدون تحقیق و مطالعه خبر می‌زنند را بخواند.  اینکه این خبرها را رادیو یا تلویزیون می‌خواند، این بد است. به هر حال آن سایت را 2 هزار نفر می‌بینند، اما اینکه رادیو یا تلویزیون به آنها می‌پردازد، این بدتر است. یک جای دیگر هم امروز خبر از جمع شدن همه تیم‌های ملی داده بود! یک نفر به من زنگ زد و گفت جواب این‌ها را نمی‌دهید؟ من هم گفتم این خبرها خنده‌دار است. اگر بخواهیم به این‌ها جواب بدهیم، باید یک تیم 5 نفره درست کنیم. همه تیم‌های ما الان مشغول هستند. مردم وقتی وارونه‌نویسی و گزافه‌گویی را مُد می‌بینند، به رسانه‌ها اعتماد نمی‌کنند که این برای آینده برخی رسانه‌ها بد است. رادیو باید دقت کند.»

***

1- رئیس فدراسیون فوتبال در حالی می‌گوید برخی خبرنگاران و سایت‌ها شب می‌خوابند و صبح بیدار می‌شوند و «خبر» می‌زنند که آنچه روی خروجی تسنیم قرار گرفته «مصاحبه» بوده نه «خبر». قطعا تاج به عنوان فردی که مدتی به عنوان مدیر مسئول روزنامه فعالیت کرده به خوبی تفاوت «خبر» و «مصاحبه» را می‌داند. آنچه درباره غرامت 2 میلیون یورویی فدراسیون در خبرگزاری تسنیم کار شده، «مصاحبه»، نقل قول و ادعای مدیر صادرات جیووا بوده و نه «خبر». رئیس فدراسیون قطعا تفاوت این دو را می‌داند. در این راه مسئولان روابط عمومی فدراسیون هم می‌توانند به او کمک کنند. با این شرایط این اظهار نظر تاج که گفته «حالا اگر آنها هم نخواهند جریمه کنند، این‌ها تشویق‌شان می‌کنند که ما جریمه شویم» هم جای تأمل دارد چرا که این حرف را مدیر جیووا زده است نه خبرگزاری تسنیم.

2- قاعدتا حبرنگاران وقتی شب می‌خوابند و صبح بیدار می‌شوند باید کار اطلاع رسانی را انجام دهند و خبر تولید کنند اما اینکه یک مسئول پیش از فسخ قرارداد با جیووا و طی شدن مراحل قانونی این کار، حرف از تغییر اسپانسر و پوشیدن پیراهن آدیداس بزند، قابل قبول نیست حتی اگر آن حرف را شب و پیش از بیدار شدن از خواب بر زبان بیاورد.

3- آیا بهتر نیست فدراسیون فوتبال به جای انتقاد از رسانه‌ها پیگیر کار حقوقی فسخ قرارداد با جیووا و جلوگیری از ضرر و زیان احتمالی باشد؟ همه می‌دانیم که هنوز قرارداد با این شرکت لغو نشده و خطر فدراسیون را تهدید می‌کند و اگر رسانه‌ای همانند تسنیم در این باره هشدار می‌دهد بابت نگرانی‌هایی است که دارد و اینکه نمی‌خواهد کشورش و فدراسیون فوتبالش دچار ضرر و زیان مالی شود آن هم در شرایطی که فدراسیون مشکلات مالی دارد. آیا با کارهایی نظیر این، زیر قرارداد زدن مُد نمی‌شود و اعتماد طرف‌های قرارداد از بین نمی‌رود و مردم هم نسبت به مدیران بی‌اعتماد نمی‌شوند؟

4- در پایان امیدواریم مشکل به وجود آمده حل شود تا ما نیز «خبر» خوشی در این باره منتشر کنیم.
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
CAPTCHA code
کد امنیتی
 
آرشیو اخبار
دیگران می خوانند
 

 
 
کد نمایش اخبار در سایت ها و وبلاگ ها : 

تمامی خدمات ا سایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
کارک - استخدام هزاران فریلنسر ورکفا - دورکاری و برونسپاری طراحی سایت سمایان